SAĞLIK TV

Dünyanın yüzde 20'si kalpten ölüyor

Dünya kalbe yenik düşüyor… Yaşamı tehdit eden en önemli risk kalp hastalıkları ve kalp krizleri…Yapılan araştırmalara göre dünyada insanların yüzde 20'si kalpten ölüyor.

Bu Haberi Paylaş

15 Nisan 2015

Rakamlar ise her geçen yıl daha da korkutucu bir tablo çiziyor. Ölüm nedenleri arasında kalp krizleri %20 ile ilk sırada. Tüm ölümlerin ise %42’si kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanıyor. Erkeklerde 65 yaş üzeri ölümlerin %54’ünden de kalp sorumlu.

Kalp hastalıkları ve kalp krizlerinin oluşmasındaki en önemli faktörlerin başında hipertansiyon geliyor… 2025 yılında dünyada hipertansiyon hastalarının oranınıh %30 olacağı öngörülüyor. İkinci önemli faktör olan sigara kullanımının 10 yıl içinde 8 milyon kişinin yaşamına mal olacağı ifade ediliyor.

Op. Dr. Tamer Bakalım ve Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Nuri Cömert, 12-19 Nisan Kalp Haftası nedeniyle Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenledi.
Türkiye’de kalp hastalıkları ve kalp krizlerinin 30 yıl öncesine göre önemli bir artış gösterdiğini ifade eden Op. Dr. Bakalım, “Kalp hastalıkları 1989’da %40, 1993’de %45,  2009’da %40 ile yaşamı tehdit eden en önemli sağlık sorunu olarak ilk sırada yerini almıştır. Dünyada, 2008’deki 57 milyon ölümün 36 milyonu yani üçte ikisi de kalp ve damar hastalıkları nedeniyle gerçekleşmiştir” dedi.


Modern risk faktörleri %80 oranında etkili  

Kalp ve damar hastalıklarının oluşumunda %80 oranında etkili olan modern risk faktörleri hakkında bilgi veren Op. Dr. Bakalım, “Çocuklarda küçük yaşlardan itibaren oluşturulan sınav kaygısı, sokak oyunlarının terk edilmesi, iş yaşamında sınırların zorlanması, erken menopoz, metropollerdeki hava kirliliği ve egzoz dumanı (karbonmonoksit), kontrol edilemeyen stres, mesleki sorumlulukların erken üstlenilmesi ve yeteneklerin üzerinde sorumluluklar alınması, duygusal çöküntüler, sigara kullanımı gibi modern faktörler de kalp krizlerinin en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Modern risk faktörlerinin en aza indirilmesi ile koroner kalp hastalıkları %80 oranında önlenebilir ve yılda 300 bin ölüm engellenebilir” ifadelerini kullandı. 

Geleneksel faktörler önemsenmeli

Kalp hastalıklarının ve kalp krizlerinin %20 oranında geleneksel yani değiştirilemez faktörler nedeniyle de ortaya çıktığa vurgu yapan Op. Dr. Bakalım, “Ailesinde kalp hastalığı ya da kalp krizinden erken yaşta ölüm hikayesi olanlar, yaş ve cinsiyet ise değiştirilemeyen risk faktörleridir. Ancak bunlar da yaşam biçimi değişiklikleri ve düzenli kalp kontrolleri ile en aza indirilebilir. Kalp ve damar hastalıklarından korunmada yaklaşım tarzı, tek bir risk faktörünün değil genel riskin düşürülmesine yönelik olmalıdır” şeklinde konuştu.


Kalbin 4 düşmanına dikkat! 
Op. Dr. Tamer Bakalım, kalbin düşmanı 4 önemli faktörü de vurgulayarak, başta kalp ve damar hastalıklarına yol açarak yaşamı tehdit eden; sigara kullanımı, diyabet, obezite ve tansiyonun kontrol altına alınmadığında, gelecekte tüm dünya için önemli bir tehdit oluşturabileceğinin altını çizdi. Op. Dr. Bakalım, kalbin 4 düşmanı hakkında şu bilgileri verdi: 

Sigara 15 yıl sonra 8 milyon kişiyi öldürecek
Tütün, dünyada önlenebilir ölüm nedenlerinin başında gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütüne göre dünyada sigara kullanımına bağlı yılda 5 milyon ölüm gerçekleşmekte, 2030’a kadar da bunun 8 milyona çıkması beklenmektedir. Türkiye de dünyada en çok tütün kullanılan ülkeler içinde 10’uncu sıradadır. 


Glikoz ve mısır şurubu diyabete zemin hazırlıyor

Yaşam tarzındaki hızlı değişim ile birlikte gelişmiş ve gelişmekte olan toplumların tümünde özellikle tip 2 diyabet hızla yükselmektedir. Önümüzdeki 15 yılda dünyada diyabetli sayısının yaklaşık 500 milyona ulaşması beklenmektedir. Sanayi şekerinin yaygın kullanımının diyabetin artışında etkili olduğu bir gerçektir. Ayrıca özellikle hazır gıda üretiminde kullanılan ve çocukluktan itibaren etkili olan glukoz ve mısır şurupları diyabete yatkınlığı ve diyabet oluşumunda belirgin olarak etkilemektedir. Türkiye’de 35 yaş üstü nüfusta, 6.5 milyon diyabet hastası bulunmaktadır.


Dünyanın tansiyonu yüksek!

Hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları risk faktörleri arasında en önde gelen ve en yaygın olanıdır. 10 yıl içinde dünya genelinde tansiyon hastası oranının % 30 olacağı ve şu anda 1 milyara yakın olan hasta sayısının gelecek 25 yıl içinde 1.5 milyarı aşağı bilinmektedir. Türkiye’de de 2007 yılında yapılan bir çalışmada kadınlarda %59, erkeklerde %49 oranında hipertansiyon varlığı belirlenmiştir. 65 yaş üzerinde ise %75 oranında kişi, yüksek tansiyon hastasıdır.


Obezite dünyada her yıl 3 milyon kişiyi tehdit ediyor
Aşırı kilo yani obezite de kalp ve damar sağlığını olumsuz etkilemektedir. Dünyada, yılda yaklaşık 3 milyon kişi obezite nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Aşırı kilolu kişi sayısı son 23 yılda kadınlarda % 36, erkeklerde ise %75 oranında artmıştır. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının çocukluk döneminden itibaren başlaması, fiziksel hareketliliğin bir alışkanlık haline getirilmesi obezitenin önüne geçilmesi açısından önemlidir. 


Kalbiniz sizden 10 yıl daha yaşlı olabilir

Uz. Dr. Nuri Cömert de Türkiye’de kalp yaşının takvim yaşından ortalama 10 yıl daha yaşlı olduğu gerçeğine vurgu yaparak, kişinin kalp yaşını hesaplamasının ve buna bağlı olarak yaşam standartı değişikliğinin önemini anlattı. Kalbi yaşlandıran en önemli faktörlerin sigara, düzensiz beslenme, aşırı kilo, stres, yüksek tansiyon ve şeker değerleri olduğunun altını çizen Uz. Dr. Cömert,  “35 yaşındaki bir kadın eğer sigara içiyor, tansiyon ve kolesterolü yüksek ve ailesinde kalp hastalığı öyküsü var ise kalp yaşı 47 olarak hesaplanır. Yani kalbi ondan 12 yıl daha yaşlıdır. Kişi sigarayı bırakır, kan basıncı ve kolesterolünü kontrol altına alırsa kalp yaşını düşürerek kalp hastalığı riskini azaltabilir” açıklaması yaptı.

Son Haberler

Yorumlar

 
 
 

Yorum Yaz