SAĞLIK TV

Havai fişekler ruhsal sağlığı bozuyor

Havai fişekler insanlarda ruh sağlığını etkiliyor! Uzmanlar, havai fişeklerin psikoloji bozduğunu söyledi

Bu Haberi Paylaş

27 Mart 2015

Psikiyatri Uzmanı Dr. İsmail Gökşen, havai fişeklerin patlatılması ile insanlarda ciddi travmalar oluştuğunu ve gürültü kirliliği yarattığını söyledi. Dr. Gökşen, "Havai fişek gibi parlayıcı ve patlayıcılar, özellikle canlılar üzerinde ve insanlarda iletişim bozuklukları, uyumsuzluk, öğrenme bozuğu, sinirlilik, saldırganlık, stres ve uyuma zorluğu gibi birçok rahatsızlığı tetiklemektedir" dedi.

Havai fişeklerin kullanımının yasaklanması için Kent Konseyi üyesi olduğu dönemde, havai fişeklerin etkileri ile ilgili çalışmalar yaptıklarını anlatan Dr. Gökşen, şöyle devam etti:

"Konu, Kent Konseyi'ne geldi. Mahalli Çevre Kurulu'nda görüşülerek yürürlüğe girdi. Havai fişekler, insan, doğa, çevre bitki ve hayvanlara zararı olan bir etken ve etkinliktir. Havai fişeklerin ateşlenmesi ile patlamadan dolayı travmalar oluşabilmektedir. İletişim bozuklukları, konsantrasyon ve öğrenme bozuklukları sinirlilik ve stres, uyuma zorlukları yapar. Hayvanlar korku ve panik içinde olur. Bazı hayvanların üreme ve yaşama sistemleri etkilenir. Hatta uykudaki kuşlar düşerek ölür. Bu bilgiler ışığında havai fişek kullanımının, Avrupa'da olduğu gibi sadece yılbaşı gecesinde, belli kurallar içerisinde, ancak belli günlerde olması gerektiği; tüm canlılar ve tüm doğal, kültürel tarihsel mirasın korunmasının öncelikle hedeflenmesinin gerektiği inancındayız."

Son Haberler

Yorumlar

 
 
 

Yorum Yaz