SAĞLIK TV

Yaz aylarının korkulu rüyası tırnak mantarları

Tırnak mantarı yaz aylarının yaklaşmasıyla toplum içinde daha çok görülecek...Peki tırnak mantarı nasıl önlenir nasıl tedavi edilir?

Bu Haberi Paylaş

05 Mayıs 2015

Tırnak mantarı yaz aylarının yaklaşmasıyla toplum içinde daha çok görülecek olması ister istemez kişide olumsuz kaygı yaratmaya başlar. Dr. Türker Özyiğit, lazer teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde bu sorunlara çözüm sağlanabildiğini belirtiyor.

Toplumda çok sık rastlanan bir enfeksiyon olan tırnak mantarı, sağlıksız tırnak görüntüsü ile özellikle yaz aylarında ciddi bir kozmetik kusur oluşturan bir hastalık.

Ayak tırnaklarının mantardan kaynaklanan kötü görüntüsü sıkıntı oluşturmakta, toplum içinde terlik giyerek dolaşmak, plaj ve havuzlarda görüntünün fark edileceği kaygısı, tırnak mantarı olan kişilerce korkulu rüya halini almakta. Ayrıca yaz aylarında havuz, sauna ve otel banyoları gibi ortak alanların yaygın kullanımı mevcut enfeksyonun başkalarına bulaşması için de risk oluşturmakta.

Tınak mantarı tedavisinde ilaçların en az 3 ay süre ile ağızdan alınması gerektiğini söyleyen Dr. Türker Özyiğit, bu ilaçların karaciğer fonksiyonlarını etkileyebileceğini belirtti. İlaç etkinliğininb %70 civarında olduğunu söyleyen Özyiğit, lazerle geliştirilen tedavilerde etkinlik daha fazla olduğuna, karaciğer ve diğer organlar üzerinde bir yan etki oluşturmadığına dikkat çekti.

Son yıllarda, derin dokulara nüfus edebilen lazer tedavinin keşfedilmesiyşe tırnak kökünün tedavi edilebileceğini ifade eden Dr. Türker Özyiğit, bu işlemle ilgili merak edilen soruları yanıtladı:

Lazerle tedavi nasıl yapılmaktadır? Etki mekanizması nasıldır?

Yeni geliştirilmiş tırnak yatağına ulaşabilen lazer ile seçici olarak problemli bölgeye yoğunlaşarak nokta atışıyla, kaynağında etkili ve güvenli tedavi sunmaktadır. Yüzeyde yayılmadan direkt olarak tırnak veya deriye zarar vermeden enerjiyi cilt altına göndermesiyle tedavi oluşumu başlar.

Lazerle tırnak mantarı tedavisi ne kadar sürmektedir?

Tedavi süreleri enfekte tırnak sayısına bağlı olarak sadece 10-20 dakika sürer.

Tedavi esnasında ağrı olur mu?

Hastalar genellikle bir sıcaklık hissederler ve anesteziye ihtiyaç duymadan tolere ederler.

Kaç seansa ihtiyaç duyulur?

2-4 seansta tedavi olabileceğiniz gibi enfeksiyonun ağırlık derecesine göre seans sayısı değişebilir.

Tedavi sonucu ne zaman alınır?

Tedavinin hemen sonrasında önemli bir değişiklik gözlenmez. Ayak tırnakları daha yavaş uzadığından özellikle enfekte olmuş tırnağın doğal rengini alması ve düzelmesi 6-12 ayı bulabilir.

Enfeksiyon tekrar oluşur mu?

Böyle bir risk mevcuttur. Zaman içerisinde havuz, sauna gibi nemli yerlerde tekrar enfeksiyon kapılabilir. Bu tür durumlardan sakınılmalıdır.

Oje ya da parlatıcı ne zaman uygulanabilir?

İşlemden 24 saat sonra oje ya da parlatıcı uygulanabilir.

Diğer yöntemlerle farkı nedir?

3 aylık süre ile ağızdan alınan ilaçlar karaciğerinizde ciddi problemlere yol açabilirken yüzde yüz etkin bir tedavi değildir. Aynı şekilde tırnak kesimi ve kremler 12 aylık uygulama gerektirir ve düşük yüzde ile tedaviye cevap verirler. Uzun süren, acı ve ağrı veren yukarıda belirtilen yöntemlerle karşılaştırıldığında etkili, hızlı, kolay, ekonomik ve güvenli tedavi seçeneğini lazer sistemi sunar.

Son Haberler

Yorumlar

 
 
 

Yorum Yaz